Konferencja prasowa poświęcona I Ogólnopolskiemu Forum NewPastoral

Konferencja została zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną, odbyła się w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

02.10.2019
Marek Janusiewicz

Konferencja
prasowa

Konferencja prasowa poświęcona I Ogólnopolskiemu Forum NewPastoral, zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną, odbyła się wczoraj w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. Spotkanie, w którym uczestniczyć mają parafie zaangażowane w projekt i zainteresowani nową metodą duszpasterską, odbędzie się w dniach 5-6 października w Niecieczy.

O rozwoju inicjatywy NewPastoral i jej wpływie na wspólnoty parafialne opowiadali bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej; ks. dr hab. Jan Bartoszek, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa; ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji; Katarzyna i Aleksander Rzepeccy, członkowie ekipy NewPastoral Polska; Dariusz Regucki, reżyser z ekipy NewPastoral Polska oraz Paweł Rozwód, koordynator promocji i mediów NewPastoral Polska. Spotkanie poprowadził Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

– Forum odbędzie się w małej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Niecieczy. Zdecydowaliśmy się na to miejsce a nie Warszawę czy inny duży ośrodek, bo tam, w parafii liczącej ok. 700 wiernych, udało się zainicjować już 30 grup realizujących metodę NewPastoral. To dowód, że nie tylko duże, miejskie parafie mogą podjąć tę inicjatywę, ale również mała, wiejska może zainwestować w taki duszpasterski projekt. W programie Forum przewidziano wspólną modlitwę, uwielbienie, praktyczne konferencje, możliwość dyskusji. Bardzo ważna będzie dla nas okazja do spotkania i wymiany doświadczeń – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Bogusław Brzyś, inicjator akcji.

Zaznacza, że Kościół w Polsce nie powinien biernie oczekiwać na to, aż dotrą do nas katastrofalne skutki laicyzacji, jakie dotknęły Kościół we Francji czy Europie Zachodniej. „Uważam, że trzeba uczyć się na błędach Kościołów z Europy Zachodniej i wcześniej zareagować na odchodzenie wiernych od Kościoła” – dodał ks. Brzyś.

NewPastoral to nowa formuła duszpasterska – innowacyjny model małych parafialnych grup domowych. Projekt powstał przed trzema laty we Francji, a jego inicjatorem jest ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Przedsięwzięcie przypomina spotkania w domach pierwszych chrześcijan. W NewPastoral uczestnicy oglądają przygotowane wcześniej filmy, czytają Pismo Święte i rozmawiają, np. o sensie cierpienia czy życiowego powołania. Spotkanie odbywa się w przyjaznej domowej atmosferze i dokładnie określonych ramach czasowych.

Bp Lechowicz podczas konferencji stwierdził, że prezentowana inicjatywa wpisuje się w nauczanie i postulaty formułowane przez ostatnich papieży. „NewPastoral jest inicjatywą, która próbuje w nowy sposób głosić treści zawarte w Ewangelii. Wychodzi też naprzeciw nauczaniu papieża Franciszka, który wzywa do nawrócenia pastoralnego. W adhortacji Evangelii Gaudium wzywa on do odwagi w podejmowaniu nowych inicjatyw ewangelizacyjnych” – mówił delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Dodał, że dużą wartością inicjatywy jest zaangażowanie rodzin i świeckich.

04.02.2020

Marek Janusiewicz

Pobierz NewPastoral.net

ze sklepu Google Play lub AppStore teraz!

To jest bezpieczny formularz

Dbamy o Twoją prywatność

Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować później.

Nowa Aplikacja NewPastoral jeszcze nie jest dostępna.

Premiera planowana jest na styczeń 2018 roku

Zapraszamy już nie długo :) !

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej