I Ogólnopolskie Forum NewPastoral

W Niecieczy 6 października zakończyło się dwudniowe I Ogólnopolskie Forum NewPastoral. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób z Francji (Lyonu i Paryża) i z Polski.

10.10.2019
ks. Bogusław Brzyś

I Ogólnopolskie
Forum Newpastoral

W Niecieczy 6 października zakończyło się dwudniowe I Ogólnopolskie Forum NewPastoral. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób z Francji (Lyonu i Paryża) i z Polski (archidiecezji gnieźnieńskiej, katowickiej, wrocławskiej, krakowskiej, diecezji włocławskiej, zielonogórskiej, zamojsko-lubaczowskiej, rzeszowskiej oraz tarnowskiej - Nieciecza, Dąbrowy Tarnowskiej, Olesna, Tuchowa, Wielogłów).

"Wybór Niecieczy jest nietypowy. Takie forum normalnie organizuje się w Warszawie, na Jasnej Górze albo w Krakowie. Zaprasza się na nie jakiegoś celebrytę. Wyszliśmy jednak poza ten standard, bo i sam program jest nietypowy"

To tutaj, w Niecieczy, w parafii liczącej ok. 700 osób, powstało i działa 30 małych grup domowych. Projekt NewPastoral oparty jest właśnie na nich. Gospodarze grup zapraszają do swoich domów sąsiadów, przyjaciół, rodzinę (od 2 do 12 osób) wspólnie oglądają przygotowany przez NewPastoral film, czytają Pismo Święte, rozmawiają na dany temat i wspólnie się modlą. Materiał wideo i konspekty spotkań pobierane są ze strony internetowej newpastoral.net po uprzednim zarejestrowaniu parafii przez księdza proboszcza. Inicjatywa NewPastoral obecnie istnieje w 220 parafiach zarejestrowanych w projekcie, w tym w ponad stu w Polsce, pozostałe we Francji i innych krajach frankofońskich.

Ks. Bogusław Brzyś, tłumaczył, że projekt NewPastoral oparty jest na słowach Pana Jezusa z Ewangelii św. Mateusza (Mt 18,20): "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich". Przekonywał, że Pan Bóg faworyzuje małe grupy, gwarantując w nich swoją obecność, ale też na małej grupie opiera się Boża strategia ewangelizacji świata. Jezus powołał dwunastu apostołów, nie dwustu, a przecież mógłby. Ponadto mała grupa umożliwia wejście w bliższą relację z drugim człowiekiem, wyjście z anonimowości. Ludzie ze znajomych stają się przyjaciółmi w Chrystusie. - Najpierw relacja, potem ewangelizacja - przekonywał kapłan.

04.02.2020

ks. Bogusław Brzyś

Pobierz NewPastoral.net

ze sklepu Google Play lub AppStore teraz!

To jest bezpieczny formularz

Dbamy o Twoją prywatność

Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować później.

Nowa Aplikacja NewPastoral jeszcze nie jest dostępna.

Premiera planowana jest na styczeń 2018 roku

Zapraszamy już nie długo :) !

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej